ایده های مهندسی -
ربات دونده‌ IHMC با سرعتی بیشتر از یک دونده ماراتون
218+
ارسال شده در سه شنبه 09 اردیبهشت 1399

ربات دونده‌ ای که توسط موسسه شناخت انسان و ماشینآلات -IHMC- در فلوریدا طراحیشده است بسیار شبیه به شترمرغ است. طراحان این ربات ادعا دارند که او می‌تواند از سریع‌ترین دونده ماراتن سریع‌تر بدود. در این مطلب این با او و طراحی زیبایش آشنا می‌شوید. با آقای مهندس همراه باشید.


آخرین پروژه‌ای که توسط موسسه شناخت انسان و ماشینآلات (institute for human & machine cognition-IHMC) در فلوریدا به نمایش گذاشتهشده است، ربات دونده‌ ی دو پا ای است که احتمالاً می‌تواند از شما جلو بزند. برگردان فارسی نام این ربات دونده‌ بیضوی مسطح است که ترجمه عبارت ” planar elliptical runner ” است.  IHMC  ادعا می‌کند که ربات دونده‌ آنها می‌تواند با سرعت حدود ۲۰ کیلومتر در ساعت بر روی تردمیل بدود. برای اینکه نسبت به این سرعت دید واضحی پیدا کنید سریع‌ترین دونده ماراتن تاکنون توانسته با سرعت ۲۱ کیلومتر بر ساعت این مسابقه را بهپایان ببرد. ربات IHMC با آزمایش‌هایی در رابطه با محدودیت‌های حرکت با دو پا در ماشین توسعه دادهشده است. سازندگان آن حتی تا آنجا پیشرفته‌اند که مدعی‌اند اگر ربات بهاندازه یک انسان بود، می‌توانست با سرعت ۳۰ تا ۵۰ کیلومتر بر ساعت بدود. این در حالی است که رکورد سرعت در بین ربات‌ها حدود ۴۳ کیلومتر بر ساعت است.

 

 

این ربات دونده‌ با استفاده از فقط یک موتور هر دوپاهای خود را به حرکت در می‌آورد و بدون هیچ سنسور و یا کامپیوتری تعادل خود را حفظ کرده و بهطور کامل می‌دود. این طراحی فنی و مکانیکی (حرکت بیضوی پاهای این ربات در ترکیب با شکل بدن آن) این ربات است که کمک می‌کند در حین دویدن ثبات داشته باشد و تعادلش به هم نخورد. تعیین میزان قدرت موتور و درنتیجه سرعت این ربات دونده‌ توسط یک کنترل رادیویی که مخصوص ماشین‌های کنترلی است انجام می‌شود.

 

دویدن این ربات شترمرغ مانند در حالات مختلفی حتی وسط هوا، روی تردمیل و در کنار یک ماشین درحالیکه بین دو صفحه شیشه‌ای مهار شده است با سرعتپایین فیلمبرداری شده است. اگرچه حرکتحرکت پای این ربات بهطور مؤثر مانع سقوط و انحراف آن می‌شود اما صفحات شیشه‌ای دو طرف ربات وظیفهدارند ربات را در یک فضای بارید به حالت عمودی نگه دارد تا جلو سقوط آن را بگیرد و از انحراف آن جلوگیری کند.

تیم IHMC امیدوار هستند با کمک از این ایده مکانیکی سیستم‌هایی در آینده به وجود آورند که ربات‌های دوپا طبیعی‌تری بسازند. و بتوانند در نمونه‌های آینده توانایی جهتگیری را به آنها اضافه کنند. در درازمدت IHMC برنامه دارد که به MIT پیشنهاد دهد که برای استفاده‌های خاص بهجای پا از چرخ استفاده شود.

 

 

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد