مقالات مهندسی - مقالات مهندسی مکانیک -
معرفی و بررسی انواع هوزینگ بلبرینگ
451+
ارسال شده در دوشنبه 06 دی 1400

هوزینگ بلبرینگ از قسمت‌های جداناشدنی هر سیستم یاتاقان بندی است.

گاهی اوقات هوزینگ بلبرینگ در داخل قطعات پیش‌بینی می‌شوند و گاهی لازم است به دلایلی هوزینگ بلبرینگ‌ها، یک قطعه جدا باشد.

در این مطلب با هوزینگ بلبرینگ یک‌تکه آشنا می‌شوید پس در ادامه با وبسایت آقای مهندس همراه باشید.

هوزینگ بلبرینگ درواقع یک قطعه دقیق و ایده آل برای نگه‌داری بلبرینگ است. هوزینگ بلبرینگ یک‌تکه عملاً بسته آب‌بند و مهروموم شامل یک بلبرینگ و هوزینگ از جنس آهن یا فولاد است که به‌صورت پرسی در هم مونتاژ شده است و در اشکال مختلف یافت می‌شود. سطح بیرونی بلبرینگ و سطح داخلی هوزینگ کروی شکل هستند و طوری طراحی‌شده‌اند که قابلیت خودمیزانی دارند. ویژگی اصلی هوزینگ بلبرینگ این است که به‌صورت دوبلکس از هر دو طرف مهروموم‌شده و اجازه ورود روغن، گردوخاک و … را به داخل هوزینگ بلبرینگ نمی‌دهد. در زیر با انواع مختلف آن‌ها آشنا می‌شوید.


هوزینگ بلبرینگ ساده


این هوزینگ ها برای نصب روی بلوک‌های قطعات طراحی‌شده‌اند. آن‌ها شایع‌ترین نوع هوزینگ به شمار می‌آیند و به‌طور گسترده‌ای برای انواع تجهیزات انتقال نیرو و ماشین‌آلات استفاده می‌شوند.


هوزینگ فلنج مربعی


هوزینگ فلنج مربعی دارای فلنجی مربعی شکل در زیر خود است که می‌تواند به‌راحتی بر روی یک دستگاه با چهار پیچ و مهره نصب شود. با داشتن محل نصبی ساده، این نوع از هوزینگ به‌طور گسترده‌ای در صنعت مورداستفاده قرار می‌گیرد.


هوزینگ بلبرینگ بیضی شکل

این هوزینگ ها دارای فلنج های بیضی‌شکل هستند که می‌توانند به‌راحتی با دو پیچ بر روی یک ماشین نصب شوند. این نوع از هوزینگ بلبرینگ برای دستگاه‌هایی که فضای نصب یاتاقان محدود است و یا جایی که لازم است فاصله‌ی بین شفت‌ها کم باشد بسیار مناسب است. طور کلی در این هوزینگ ها فاصله بین سوراخ‌های فلنج با فاصله بین سوراخ‌های قطری در هوزینگ فلنج مربعی برابر است. ساخت فلنج معمولا به صورت ریخته گری می باشد.


هوزینگ بلبرینگ پیچ تنظیم


این یاتاقان‌ها بسیار خاص هستند و تنها برای هوزینگ بلبرینگ یک‌تکه طراحی‌شده است. از این نوع هوزینگ انواع مختلفی متناسب با روش نصب و… وجود دارد.

 

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد