تازه های مهندسی - ایده های مهندسی -
روش جدید تشخیص میوه های رسیده با لیزر
278+
ارسال شده در پنجشنبه 18 ارديبهشت 1399

محققان آزمایشی را برای مطمئن شدن از رسیده بودن میوه‌ها ابداع کرده اند که در این آزمایش با استفاده از تاباندن اشعه لیزر و لرزاندن نامحسوس سطح میوه‌ها رسیده بودن  آنها را خیلی دقیق تشخیص میدهدند. در ادامه با آقای مهندس همراه باشید.

این روش به طور خاص برای پی بردن به زمان رسیدن دقیق میوه آووکادو ابداع شده و مهم‌ترین مزیت آن دقت بالای روش یادشده است که از اسراف و دور ریخته شدن میوه‌ها جلوگیری می‌کند.

 

بیشتر بخوانید: آشنایی با رشته مهندسی اپتیک و لیزر

 

ابزار یادشده با تاباندن اشعه لیزر بر روی پوست میوه آووکادو و لرزاندن نامحسوس سطح آن، میزان استحکام پوسته میوه را بدون وارد آوردن هرگونه فشار یا آسیبی اندازه‌گیری می‌کند و از همین طریق رسیده بودن یا نبودن میوه مشخص می‌شود.

 

این روش توسط محققان انگلیسی ابداع شده و پیش بینی می‌شود دور ریز و اسراف در مصرف میوه آوواکادو را تا ۳۰ درصد در این کشور کاهش دهد. با توجه به اینکه انگلیس سالیانه تا ده هزار تن میوه آووکادو وارد می‌کند، این روش آزمایش رسیده بودن میوه‌های مذکور باعث صرفه‌جویی قابل توجهی می‌شود.

 

روش یادشده برای تاباندن لیزر و برآورد میزان استحکام پوست میوه آووکادو، ارتعاشات لیزری داپلر یا ال دی وی نام دارد و ممکن است در آینده در مورد میوه‌های دیگری نیز به کار گرفته شود.

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد