مقالات مهندسی - خبرهای دنیای مهندسی -
معرفی ربات جهنده ای که میتواند ۱۰ برابر قد خودش بپرد!
311+
ارسال شده در سه شنبه 29 بهمن 1398

ربات جهنده از انواع ربات‌هایی است که محققان و طراحان سعی دارند به بهینه‌ترین شکل برای مقاصد خاص بسازند. اما تجربه نشان داده که کلاً ربات‌ها وقتی بهترین شکل خود را پیدا می‌کنند که از نمونه موجودات زنده در طراحی آنها الهام گرفته شده باشد. در ادامه مطلب با اقای مهندس همراه باشید:

 


 

 

همان طور که گفته شد اکثر ربات‌هایی که رفتارشان در طبیعت و موجودات زنده دیده می‌شود بهتر است در طراحی آنها از این موجودات الهام گرفته شود. قبلاً نیز ربات‌هایی که از موجودات زنده مثل هشت‌پا و … الهام گرفته شده بود را معرفی کرده بودیم.

اکثر روبات‌هایی که دارای پا هستند، تا حدودی کند و فربه‌اند و برای آنها حرکت روی سطوح ناهموار سخت و گاهی از اوقات غیر ممکن است. اما برای ربات جهنده Salto-1P UC Berkeley این طور نیست. این ربات جهنده برای بالا رفتن و حرکت سریع طراحی و ساخته شده است.

محققان اولین نسخه از این ربات جهنده را در ماه دسامبر منتشر کردند، اما در نسخه جدید این ربات، ریزپردازنده‌های کوچکی طراحی شده است که اجازهمی‌دهد ربات به سمت جلو حرکت کند و به اطراف نیز بچرخد. خلاقیت جالبی که در طراحی ربات Salto دیده می‌شود این است که او دارای یک “دم”ژیروسکوپیک است که به سمت جلو یا عقب حرکت می‌کند تا ربات بتواند به طورصحیح به زمین برسد و برای پرش بعدی آماده باشد.

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد