مقالات مهندسی - ایده های مهندسی -
ایربگ مخصوص موتورسواران که در آزمایش‌های عملی موفق بوده است
341+
ارسال شده در یکشنبه 13 بهمن 1398

ایربرگ مخصوص موتورسواران اختراع جدیدی است که از مدتی پیش ویدیوها مختلفی از آن در اینترنت پخش شده است. دانشمندان دانشگاه استنفورد به تازگی این ایربگ یا کلاه ایمنی مخفی را مورد آزمایش قرار داده‌اند که نتایج موفقیت‌آمیزی نیز داشته است. در ادامه با بخش ویدیو اقای مهندس همراه باشید.

شرکت Hovding مدتی است که کلاه ایمنی مخفی یا ایربگ مخصوص موتورسواران خود را رونمایی کرده است. تصاویر و ویدیوهای مختلفی تا کنون از این ایربگ منتشر شده که نحوه‌ی کار آن را توضیح می‌دهد. از آنجایی که موتورسواران و دوچرخه‌سواران در معرض ضربات شدید سر قرار دارند، این کلاه ایمنی نرم می‌تواند راه حلی مناسب برای حفظ امنیت آنها باشد. این ایربگ مخصوص موتورسواران به این گونه عمل می‌کند که در موقع حادثه به کمک سنسورهای الکترونیکی، حرکت ناگهانی سر راکب را تشخیص داده و به سرعت کیسه‌ی ایربگ را باد می‌کنند. این ایربگ مخصوص بسیار سبک‌تر، ایمن‌تر و راحت‌تر از کلاه‌های ایمنی معمولی است و مزیت آن این است که تنها در موقع حادثه باز می‌شود و در مواقع معمولی مزاحم راننده نیست.

در آزمایشی که برای مقایسه‌ی این ایربگ‌ها و کلاه‌های ایمنی انجام شد، سرهای مصنوعی مجهز به هر دو مدل، از ارتفاع‌های مختلف پرت شدند تا نتیجه‌ی برخورد آنها با سطوح فلزی سخت بررسی شود. نتیجه‌ی این آزمایشات این بود که ایربگ مورد نظر ۵ تا ۶ برابر بیشتر از کلاه ایمنی معمولی، ضربه را خنثی می‌کرد.

ایربرگ مخصوص موتورسواران با مارک Hovding در حال حاضر در بخش‌هایی از اروپا با قیمت بالای ۳۰۰ دلار به فروش می‌رسد. اما این ایربگ برای ورود به بازار آمریکا باید آزمایشات مختلفی اعم از همین آزمایش دانشگاه استنفورد را پشت سر بگذارد و تیم سازنده بتوانند ثابت کنند که این ایربگ عملکردی بدون نقص دارد. محققان معتقدند اگر این ایربگ دچار نقص ایمنی شود و به طور کامل یاز نشود، احتمال صدمه دیدن راننده به مرتب افزایش می‌یابد. در ادامه می‌توانید ویدیویی از مراحل آزمایش این ایربگ مخصوص موتورسواران مشاهده کنید.


نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد