مقالات مهندسی - مقالات مهندسی مکانیک -
معرفی و بررسی رولبرینگ های سوزنی
274+
ارسال شده در سه شنبه 15 بهمن 1398

رولربیرینگ سوزنی نوعی از یاتاقان‌های غلتشی هستند که برای جاهایی با فضای کم و تحمل بارهای بسیار بالا در صنعت تنها راه حل هستند. رولربیرینگ سوزنی هم مانند رولربیرینگ استوانه ای به‌جای گوی فولادی استوانه فولادی دارد اما این استوانه‌ها بسیار بلندتر و باریک‌تر هستند. در ادامه با آقای مهندس همراه باشید:

رولربیرینگ سوزنی یک یاتاقان است که بسته به جهت بار قابل وارده به آن طبقه‌بندی می‌شود این رولربیرینگ ها می‌توانند شعاعی یا محوری باشند. در رولربیرینگ سوزنی عناصر غلتش استوانه‌هایی فولادی هستند که طول آنها نسبت به قطرشان بسیار بیشتر است البته این اندازه‌ها کاملاً مطابق استانداردها هستند.همان‌طور که گفته شد، رولربیرینگ سوزنی در دو نوع هستند نوع شعاعی که دارای رولر های فولادی‌اند و انتهای آن باز است و نوع دیگر آن که نوع محوری است و انتهای بیرینگ بسته است.

رولبرینگ سوزنی متشکل از رولر و قفس


این یاتاقان‌ها از یک سری رولر و قفس فقط تشکیل شده‌اند که رولرها یا همان استوانه‌های فولادی توسط قفس مهار شده‌اند و سر جای خود نگه‌داری می‌شوند. طراحی بی‌نظیر آنها باعث شده است که نصب آنها آسان باشد. این طراحی یاتاقانی را به وجود آورده که بدون حلقه درونی یا بیرونی، با مقطع کوچک، حداکثر توان حمل بار را در کوچک‌ترین فضا فراهم می‌شود. این یاتاقان‌ها به‌ سادگی روانکاری می‌شوند و به لطف قفس منحصربه‌فردی که دارند مواد روانکار صنعتی می‌توانند دقیقاً به غلتکها هدایت شوند و با سرعت بالایی کار کنند.

رولربیرینگ سوزنی با کنس خرجی فنجانی


در این رولربیرینگ ها دارای کنس های خارجی‌ای هستند که شبیه فنجان هستند و در واقع انتهای آنها بسته است. از ویژگی‌های دیگر آنها عبارت‌اند از:

  • باریک‌ترین حلقه بیرونی در میان رولربیرینگ ها
  • ظرفیت بار بسیار بالا به دلیل استفاده از ورق فولاد آلیاژی مخصوص
  • قفس سخت و مقاوم به سایش
  • سرعت گردش بالا
  • سهولت در نصب

رولربیرینگ سوزنی صلب


بلبرینگ سوزنی صلب یاتاقان‌هایی با دقت بالایی از ساخت است. این یاتاقان‌ها حداکثر ظرفیت بار در یک فضای محدود را برای شما فراهم می‌کند. آنها از فولاد ضدزنگ یا فولاد کربوریزه شده ساخته می‌شوندحلقه‌های آنها به‌دقت سنگ‌زنی و عملیات حرارتی شده‌اندحلقه‌های بیرونی دارای لبه‌های یکپارچه، قوی و سبک‌وزن هستند و با پوشش مناسبی که دارند غلتک‌ها را به خوبی در خود هدایت می‌کنند.

رولربیرینک سوزنی کفگرد


این نوع رولربیرینگ ها در هر دو نوع اینچی و متریک تولید می‌شوند. مجموعه قفس و سوزن‌های غلتک برای تحمل بارهای محوری طراحی شده‌اند. اینیاتاقان‌ها از یک قفس، دو قطعه ورق فولادی دارای سختی سطحی و مقاوم به سایش که در دو طرف یاتاقان قرار می‌گیرد و رولر های فولادی تشکیل شده‌اند. اینیاتاقان‌ها بسیار باریک هستند و با ضخامت‌های مختلف ساخته می‌شوند.

رولربیرینگ سوزنی با دنباله بادامک


رولربیرینگ سوزنی با دنباله بادامک نوعی خاص از رولربیرینگ است و کاربردهای محدود و خاص دارند که دارای حلقه بیرونی با دیواره ضخیم و غلتک‌های پوشش داده شده، بشکه‌ای شکل و سطوح سخت هستند. این خواص باعث شده تا آنها بتوانند بارهای شوک را به خوبی تحمل کنند.

رولربیرینگ سوزنی دنباله‌دار


رولربیرینگ سوزنی دنباله‌دار دارای حلقه بیرونی ضخیم و غلتک‌های بشکه‌ای شکل هستند که ظرفیت بار زیادی را می‌تواند تحمل کند.

 

منبع: nsk

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد