مقالات مهندسی - مقالات مهندسی مکانیک -
معرفی و بررسی انواع رولبرینگ های استوانه ای
242+
ارسال شده در پنجشنبه 18 اردیبهشت 1399

رولربیرینگ استوانه ای دسته دیگری از یاتاقان‌های غلتشی هستند که با قابلیت‌های متفاوت از بلبرینگ‌ها (برخلاف بلبرینگ‌ها به جای گوی فولادی دارای استوانه‌های فولادی هستند) تقریباً وظیفه یکسان دارند. در این مقاله آموزشی از سایت آقای مهندس میخواهیم انواع رولربیرینگ های استوانه ای را بررسی کنیم. در ادامه مطلب با ما همراه باشید.


در این نوع از یاتاقان‌ها، غلتک‌های استوانه‌ای در تماس خطی با سطوح کنس های داخلی و خارجی هستند. رولبرینگ استوانه ای دارای ظرفیت بار شعاعی بالایی است و برای سرعت‌های بالا مناسب است.

رولربیرینگ استوانه ای در انواع مختلفی تولید می‌شودبه عنوان مثال رولربیرینگهای استوانه‌ای تولید شرکت NSK با نام‌های NU، NJ، NUP، N، NF (براییاتاقان‌های تک ردیفه)، NNU و NN (برای یاتاقان‌های دو ردیفهتولید شده‌اند. در تمام انواعی که ذکر شد کنس داخلی و خارجی رولربیرینگ استوانه ای قابلیت جدا شدن را دارند. این طبقه بندی به این صورت است که انواع NU، N، NNU و NN به عنوان یاتاقان‌های آزاد استفاده می‌شوند و انواع NJ و NF می‌توانند بارهای محوری محدود را در یک جهت تحمل کنند و انواع NH و NUP را می‌توان بهعنوان یاتاقان‌های ثابت استفاده کرد.


در برخی از انواع رولربیرینگ استوانه ای بر روی کنس داخلی یا بیرونی هیچدنده‌ای وجود ندارد، بنابراین کنس ها می‌توانند به صورت محوری نسبت به یکدیگر حرکت کنند. این نوع یاتاقان‌ها می‌تواند به عنوان یاتاقان‌های آزاد استفاده شوند.

رولربیرینگ استوانه ای که در آن کنس داخلی یا بیرونی دارای دنده باشند، قادر است بارهای محوری بالایی را نیز در یک جهت تحمل کند. رولربیرینگ استوانه ای دو ردیفه صلبیت شعاعی بالای دارد و در درجه اول برای ماشین‌های ابزار دقیق استفاده می‌شود.

انواع رولبیرینگ استوانه ای:

 

 

رولربیرینگ استوانه ای با قفس فولادی پرس شده:


رولربیرینگ استوانه ای با قفس برنجی ماشین‌کاری شده:


رولربیرینگ استوانه ای با حداکثر تعداد رولر:


این نوع رولربیرینگ های استوانه‌ای دارای حداکثر تعداد غلتک اند و می‌توانند بارهای خیلی سنگین‌تر و سرعت‌های بسیار بالاتر را نسبت به رولربیرینگ استوانه‌ای معمولی با همان اندازه را تحمل کنند.

یاتاقان‌های تک و دو ردیفه نوع باز به طور عمده با سرعت کم و تحت بار سنگین در صنعت  استفاده می‌شوند و یاتاقان‌های دو ردیفه قفس دار اغلب در جرثقیل‌هامورد استفاده قرار می‌گیرند.

رولربیرینگ استوانه ای مناسب برای قرقره‌ها


این نوع رولربیرینگ ها دارای خواص زیر هستند:

  • مهر و موم شده‌اند و در برابر ورود آب و یا مواد خارجی مقاوم‌اند.

  • ظرفیت بار شعاعی و محوری بالایی دارند.

  • پوشش سطحی فسفاته باعث بهبود مقاومت در برابر خوردگی و زنگ در این رولربیرینگ استوانه ای شده است.

  • سوراخ‌های ارائه شده در کنس داخلی، تمیز کردن روغن صنعتی را آسان می‌کند، حتی در حالی که رولربیرینگ نصب شده باشد.

ویدئو رولبرینگها و نحوه کارشان

 

منبع: nsk

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد