مقالات مهندسی - خبرهای دنیای مهندسی -
انواع پیچ با طراحی زیبا و کاربردهای حرفه ای
392+
ارسال شده در سه شنبه 10 دی 1398

انواع پیچ در ساخت انواع ماشین آلات و تجهیزات و دستگاه‌ها به کار برده میشود. پیچ‌ها که از دسته اتصالان موقت هستند، از دیرباز به عنوان روشی قابل اطمینان برای اتصال دو قطعه به همدیگر استفاده می‌شدند. در طراحی پیچ ها با توجه به کاربرد آنها نکانی همچون نوع کلگی، ابزار بستن آن، رزوه و… رعایت خواهد شد. با آقای مهندس همراه باشید.


نواع پیچ در مناطق مختلف جهان با ابعاد، طراحی و کاربردهای گوناگون تولید می‌شوند. پیچ‌ها با اسامی مختلف و برندهای مختلف در بازار کشورها وجود دارند. از انواع معروف پیچ‌ها که در اکثر نقاط جهان شناخته می‌شوند می‌توان به برندهای Philips و Robertson اشاره کرد. در این مطلب با تعدادی از پیچ‌ها با طراحی‌ها و کاربردهای خاص آشنا می‌شویم.

پیچ موتورک (Motorq)پیچ mortorq

این پیچ‌ها که تولید کمپانی Philips هستند، همان طور که از نام آنها پیدا است، دارای مزیت تورک بیشتر هستند. سطح تماس این پیچ‌ها نسبت به پیچ‌های معمولی بیشتر است و به همین دلیل نیروی بیشتری را به سطوح وارد می‌کند. استفاده‌ی عمومی این پیچ‌ها در تولید خودرو و صنایع هوایی است.

پنتالوب (Pentalobe)پیچ pentalobe

پیچ‌های پنتالوب برای اولین بار در سال ۲۰۰۹ توسط شرکت اپل استفاده شدند. این پیچ‌ها در لپتاپ‌های مک‌بوک پرو و بسته‌بندی باتری آنها استفاده شدند. پس از آن پنتالوب‌ها در اکثر محصولات مک و همه‌ی آیفون‌ها بعد از آیفون ۴ استفاده شدند. دلیل اولیه و اصلی برای استفاده از این پیچ‌ها با کله‌گی خاص این بود که افراد نتوانند به راحتی ابزار مناسب برای باز کردن آنها را تهیه کنند و تعمیر تجهیزات اپل تنها بوسیله‌ی مراکز همین شرکت انجام شود.

پیچ‌های یک راهه (One Way)پیچ یک راهه oneway

این پیچ‌ها که در اشکال مختلف عرضه می‌شوند، در مکان‌هایی که سازندگان قصد دارند پیچ را تنها یک بار ببندند و اجازه باز شدن آن به هیچ وجه وجود نداشته باشد، استفاده می‌شوند. برخی مکان‌های عمومی از جاهایی هستند که در تحهیزات آنها از پیچ‌های یک راهه استفاده می‌شود.

لاکس (Lox)پیچ لاکس lox

پیچ‌های لاکس طراحی کله‌گی خاصی دارند. بخش ابزار این پیچ‌ها از چهار مربع تشکیل شده که دوازده نقطه‌ی تماس ایجاد می‌کند. این نقاط تماس زیاد، تورک پیچ را افزایش داده و خوردگی آن را کاهش می‌دهد. این پیچ‌ها برای کاربردهایی که نیاز به تورک زیاد در صنعت دارند مفید هستند.

Frearson

پیچ frearsonظاهر این پیچ‌ها مانند انواع پیچ معمولی است. اما طراحی بخش پیچ گوشتی آنها به صورتی است که پیچ گوشتی به راحتی در آن جای می‌گیرد و تورک بیشتر به راحتی به آنها وارد می‌شود. انواع مختلف با ابعاد مختلف این پیچ‌ها، تنها با یک نوع پیچ گوشتی باز و بسته می‌شوند.

Pozidriv

پیچ pozidrivاین پیچ‌ها نیز بر خلاف ظاهری که در نگاه اول مانند یک پیچ معمولی به نظر می‌رسد، طراحی تقریبا متفاوتی دارند. شرکت فیلیپس با طراحی خاص این پیچ‌ها آنها را برای مقاصد با تورک زیاد طراحی کرده است. برخی افراد کله‌گی این پیچ‌ها را با پیچ معمولی اشتباه می‌گیرند و از ابزار معمولی برای آنها استفاده می‌کنند که ممکن است به پیچ یا پیچ‌گوشتی آسیب برسانند. تفاوت کله‌گی پیچ پوزیدریو با پیچ معمولی، ضربدر کم‌عمقی است که به صورت عمود بر چهار راه معمولی پیچ طراحی شده است.

پیچ ستاره‌ای (Torx)

پیچ ستاره ای torxاین پیچ‌ها در سال ۱۹۶۷ طراحی شدند و هدف از طراحی آنها، افزایش سطح تماس پیچ با ابزار بوده است. تورک منتقل شده توسط این پیچ‌ها بیشتر از پیچ‌های معمولی است و اغلب از این پیچ‌ها در صنایع خودرو و صنایع الکترونیکی استفاده می‌شود.

Torq-Set

پیچ torqsetاین پیچ‌ها نیز برای استفاده در صنایع حساس هوا فضا توسط شرکت فیلیپس طراحی شده‌اند. هدف از طراحی آنها، تولید پیچی با تورک زیاد بوده است. تمامی بخش‌های این پیچ‌ها از دیواره‌ها تا ابزارخور کله‌گی، به منظور انتقال حداکثر تورک طراحی شده‌اند.

TA/TP3

پیچ tp3این پیچ‌ها که پیدا کردن ابزار مناسب برای آنها نسبتا دشوار است، طراحی مثلثی دارند و در تجهیزات مختلف از اسباب‌بازی‌های شهربازی‌ها تا آسانسورها استفاده می‌شوند.

Tri-Wing

پیچ tri-wingاین پیچ‌ها یکی از انواع پیچ هستند که در ساخت گجت‌ها و سایل الکترونیک کاربرد زیادی دارند. از محصولات اپل مانند مک‌بوک پرو تا آیفون ۷ و آیفون ۷ پلاس و محصولات شرکت‌هایی مانند مایکروسافت، نوکیا، نینتندو و غیره از آنها استفاده می‌شود. در گذشته نیز این پیچ‌ها در صنایع هوایی کاربرد زیادی داشتند.

پیچ‌های امنیتی Key-Rex

پیچ امنیتی keyrexطراحی این نوع از پیچ به گونه‌ای است که ابزار خاصی برای باز کردن هر سری از آنها تولید می‌شود. از این پیچ‌ها در مقاصد امنیتی مانند گاوصندوق بانک‌ها و صندوق امانات استفاده می‌شود.


نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد