مقالات مهندسی - خبرهای دنیای مهندسی -
ماده مقاوم به گرما که با پرینت سه بعدی ساخته شده
249+
ارسال شده در شنبه 19 بهمن 1398

ماده مقاوم به گرما نوعی از ماده است که محققان در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی در حال طراحی و تولید است. این ماده می‌تواند به نوعی ساخته شود که در برابر گرما منبسط یا منقبض شود و یا هیچ عکس‌العملی از خود نشان ندهد. در ادامه با آقای مهندس همراه باشید:

محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (University of Southern California) در حال تحقیق در مورد ساخت ماده‌ای هستند که در برابر گرما واکنشی از خود نشان ندهد و به نوعی ماده مقاوم به گرما باشد. در صورت موفقیت این دانشمندان در توسعه چنین ماده‌ای، می‌توانیم در آینده‌ی نزدیک شاهد کاربردهای زیادی از این ماده مقاوم به گرما در صنایع مختلف باشیم.

اکثر مواد در برابر گرما رفتار انبساطی از خود نشان می‌دهند که در اکثر پروژه‌های طراحی و انتخاب مواد، چالشی اساسی محسوب می‌شود. به عنوان مثال، ساختمان‌های بزرگ مانند پل‌ها، برای حل این چالش باید مجهز به اتصالاتی باشند که اجازه‌ی منبسط شدن را به قطعات بدهد. در برخی قطعات و محصولات نیز، مواد از جنس‌های گوناگون به کار گرفته می‌شوند که گرما می‌تواند در آنها موجب شکست یا خمش ناخواسته شود.

محققان دانشگاه کالیفرنیای جنوبی، پروسه‌ی ساختی به کمک پرینت سه بعدی طراحی کرده‌اند که می‌توان از مواد مختلف در آن استفاده کرد. این مواد ابتدا بصورت مایع پرینت می‌شوند و سپس به کمک نور UV به حالت جامد در می‌آیند. تیم تحقیقاتی با استفاده از این تکنیک، ابتدا یک قطعه با ساختار شبکه‌ی داخلی تولید کردند که تیرهای زیادی در داخل آن در زوایای مختلف گنجانده شده بودند. مواد تشکیل دهنده و ترتیب قرارگیری در این محصول اولیه، به گونه‌ای انتخاب شده بود که بر اثر گرما، به حای منبسط شدن، منقبض می‌شود.

تیم تحقیقاتی در ادامه‌ی پروژه‌ی خود به دنبال این است که ترکیب مواد و جانمایی مناسب تیرها را به گونه‌ای کشف کنند که محصول نهایی، هیچ واکنشی در برابر گرما از خود نشان ندهد.

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد