مقالات مهندسی - مقالات مهندسی مکانیک -
انواع دستگاه های CNC
328+
ارسال شده در سه شنبه 02 اردیبهشت 1399

با عرض سلام و درود فراوان، امروز در این مقاله آموزشی قصد داریم تا به بررسی و معرفی انواع ماشین های CNC بپردازیم.پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

همانطور که میدانید دستگاه های CNC یکی از مهم ترین و اساسی ترین ماشین آلات صنعت مهندسی مکانیک میباشند که کمک شایانی به صنعت میکنند. CNC نوعی کنترلر میباشد که در ماشین آلات مختلف برای خودکار سازی ماشین های مختلف به کار میرود.کنترلر های CNC در اکثر فرایند های براده برداری اعم از سنتی و غیر سنتی، اندازه گیری و اکثر روش های دیگر تولید و همچنین میتوان گفت در دیگر شاخه های صنعت به کار رفته است. در ادامه قصد داریم تا به برسی برخی از انواع ماشین های که در آنها کنترل سی ان سی به کار رفته است بپردازیم.

۱- ماشین های فرز CNC

یکی از پرکاربرد ترین نوع ماشین های CNC ماشین های فرز میباشند. ماشین های فرز CNC در انواع مختلفی ساخته میشوند و تنوع بسیار زیادی در این نوع ماشین ها وجود دارد. کنترل های CNC در فرز های دروازه ای، سنتر و بورینگ با محور های مختلف ساخته میشوند.

۲- ماشین های تراش CNC

یکی دیگر از پرکاربرد ترین این ماشین ها ماشین های تراش CNC میباشند که این ماشین ها در سه نوع مختلف ساخته می شوند: ۱.ماشین های تراش دو محور ۲.ماشین های تراش چند ابزار گیر ۳. ماشین های تراش سنتر(تراش فرز) . ماشین های تراش CNC از لحاظ بستر در دو نوع کلی طراحی می شوند: ۱. بستر افقی ( مانند ماشین های تراش معمولی) ۲. بستر شیب دار( مایل)، در بستر افقی ابزار به صورت افقی قرار می گیرد اما در بستر شیب دار ابزار تقریبا به صورت قائم قرار می گیرد و از سمت بالا به داخل کار نفوژ می کند.

در ماشین های سی ان سی به لحاظ سرعت بالای براده برداری و اهمیت سریع انتقال براده ها و تعویض سریع ابزار و قطعه کار، نوع بستر شیب دار ترجیح داده میشود.

بیشتر بخوانید:تفاوت سیستم های nc با cnc

 

۳- ماشین های متهCNC

ماشین های های مته CNC دارای کنترل نقطه ای می باشند و برای ایجاد سوراخ های مختلف بر روی قطعات به کار میروند. همچنین این ماشین ها معمولا دارای ابزار گیر می باشند که میتوان ابزار های مختلف را بر روی آن بست و در مواقع مورد نیاز ابزار را تعویض نمود.

۴- ماشین های لوله خم کنی  CNC

ماشین های لوله خم کن CNC تا پنج محور کنترل ساخته شده اند و در صنایع مختلف از جمله صنایع خودروسازی ، صنایع نظامی و غیره مورد استفاده قرار میگیرند.

۵- ماشین های پانچ CNC

این نوع ماشین ها دارای کنترل نقطه ای میباشن، ایجاد برش و نقش اندازی در شکل های مختلف با استفاده از یک سنبه پانچ امکان پزیر می باشد.

۶- ماشین های سنگ زنی CNC

ماشین های سنگ زنی معمولا در چهار نوع ساخته میشوند که به شرح زیر میباشند.

  1. ماشین های سنگ زنی گردسایی
  2. ماشین های سنگ زنی ابزار تیز کنی
  3. ماشین های سنگ زنی کف سایی
  4. ماشین های سنگ زنی ویژه

کنترل CNC در هر چهار نوع از این ماشین ها مورد استفاده قرار میگیرند.

۷- ماشین های اسپارک CNC

 ماشین های اسپارک در دو نوع غوطه وری و سیمی که به آن وایر کات میگویند، از کنترل CNC استفاده نموده اند. در اسپارک غوطه وری تا ۴ محور کنترل به صورت مستقل و در اسپارک سیمی از ۲ تا ۵ محور کنترل به صورت همزمان استفاده شده است.

 

۸- ماشین های برش با آب cnc

ماشین های برش با آب ( واترجت) غالبا دو محور کنترل دارند و در نوعی از آنها تا سه محور کنترل نیز وجود دارد. از این فرایند معمولا برای برش کاری مواد نرم غیر فلزی مانند مواد مصنوعی، چرم، کاغذ، چوب و غیره استفاده میشوند.و به دلیل نیروی وارده کمی که دارد در مواد ترد نیز مورد استفاده قرار میگیرد.

۹- ماشین های اشعه الکترون CNC

ماشین های اشعه الکترون  در جوشکاری، حکاکی و سوراخ کاری مورد استفاده قرار میگیرد. این ماشن ها بیشتر در ایجاد تعداد زیادی از سوراخ های کوچک تا قطر۰٫۱ میلی متر بر روی قطعه کار می باشد.

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد