مقالات مهندسی - مقالات مهندسی مکانیک -
بررسی انواع یاتاقانهای غلتشی
269+
ارسال شده در دوشنبه 14 بهمن 1398

یاتاقان غلتشی بسیار متنوع است. در هر چیزی که بتوان نام آن را دستگاه گذاشت حتماً یاتاقان غلتشی در آن استفاده شده است. یاتاقان غلتشی باید انواع زیادی از نیازها را برآورده کنند بنابراین برای پاسخ به این نیازها به طور مداوم در حال تکامل‌اند.

 

تصور عمومی از بلبرینگ‌ها و یاتاقان‌ها این است که این اجزاء پرکاربرد مهندسی مکانیک تنها بارهای شعاعی را تحمل می‌کنند اما در ماشینآلات بلبرینگ‌ها باید بتوانند بسته به موقعیت انواع بارهای شعاعی، محوری یا انواع ممان های خمشی را تحمل کنند. همچنین با پیشرفت تکنولوژی، سعی بر آن شده که هرچه بیشتر دستگاه‌ها کوچک‌تر طراحی شود. بنابراین طراحان یاتاقان‌ها نیز برای پاسخ به نیاز بازار انواعی از یاتاقان‌ها را فقط باهدف کاهش حجم دستگاه‌ها طراحی می‌کنند. جدا از یاتاقان‌هایی که برای مقاصد خاص طراحی و ساخته می‌شوند در حالت عمومی یاتاقان‌های غلتشی بر هشت دسته تقسیم می‌شوند. در این مطلب به‌صورت کلی انواع یاتاقان غلتشی را به شما معرفی می‌کنیم.

بلبرینگ شیار عمیق


این بلبرینگ‌ها عمومی‌ترین انواع یاتاقان‌ها هستند و بهطور گسترده‌ای در جهان مورداستفاده قرار می‌گیرند.

بلبرینگ کف گرد ( محوری)


بلبرینگ‌های محوری قادر به تحمل بارهای محوری است. آنها می‌توانند بارهای بسیار سنگین را در راستا محور دوران بلبرینگ پشتیبانی کند.

بیرینگ غلتکی ( رولبرینگ استوانه ای )

در این نوع یاتاقان‌ها عنصرهای دورانی استوانه‌های فولادی بسیار سخت هستند. این یاتاقان‌ها نیروهای شعاعی را بسیار بالایی را قادرند تحمل کنند.

بلبرینگ تماس زاویه‌ای


در این نوع بلبرینگ عناصر غلتش گوی های فولادی هستند که با حلقه درونی و بیرونی به‌صورت زاویه‌ای در تماس هستند. این یاتاقان‌ها تحمل بارهای شعاعی و محوری را تا مقادیر بسیار بالایی دارند.

رولبرینگ مخروطی

در این نوع بیرینگ ها عناصر غلتش از نوع مخروط‌های فوق سخت هستند. ازآنجاکه در این یاتاقان‌ها از غلتک مخروطی استفاده می‌شود، این رولربیرینگ ها قادر به تحمل ترکیبی از بارهای محوری و بارهای شعاعی هستند.

بیرینگ غلتکی خود میزان ( بلبرینگ خود تنظیم)

این یاتاقان‌ها قادر هستند زاویه‌های محدودی بین کنس داخلی و خارجی را در حین کار کردن جبران کنند. عناصر غلتش در این یاتاقان‌ها نیز استوانه‌های سخت هستند

رولبرینگ سوزنی


در این یاتاقان‌ها عناصر غلتش استوانه‌های بلند و باریک هستند و برای تحمل بارهای محوری در انتهای محورهای دستگاه‌ها طراحیشده‌اند. این یاتاقان‌ها در قطعاتی از قبیل کمپرسور هوا دستگاه‌های تهویه مطبوع در خودروها استفاده می‌شوند.

بیرینگ قفس و رولر

این بیرینگ یکی از چندین نوع یاتاقان‌های مورداستفاده در سیستم‌های انتقال قدرت دستی در وسایل نقلیه است و لازم است بهشدت بادوام باشد. در این یاتاقان نیز مانند بیرینگ های سوزنی عنصر غلتش استوانه‌های بلند و باریک هستند.

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد