مقالات مهندسی مکانیک -
سوپاپ دیافراگمی (diaphragm valve)
495+
ارسال شده در شنبه 06 شهریور 1400

شیر دیافراگمی (diaphragm valve) یا شیر غشایی شامل بدنه شیر ، دو یا چند پورت، یک دیافراگم و یک قسمت که دیافراگم بر روی آن بسته می شود.

این نوع شیرها بسته به نوع استفاده ممکن است از جنس پلاستیک، فلز، چوب یا سایر مواد بسته به استفاده مورد نظر باشند.

در اصل، شیر دیافراگمی با هدف کاربردهای صنعتی طراحی شد، اما بعدها با استفاده از موادی که استریلزاسیون را تحمل کنند، در صنعت دارو سازی مورد استفاده قرار گرفتند.

 

 

در صنعت قسمت های وجود دارد که سیال موجود در آن­ها به شدت خطرناک و یا حساس می باشد. در این موارد هر گونه نشتی از شیر باعث بروز حوادث ناگواری یا اختلال در آن قسمت می شود.

قسمتی دیگری که شیرهای دیافراگمی کاربرد زیادی دارند قسمت مربوط به خلا می باشد، کوچکترین نشتی در این قسمت باعث از بین رفتن خلا و اختلال در سیستم می گردد، که این نوع شیرها در این قسمت به خوبی نقش ایفا می کنند

علت نام گذاری شیر دیافراگمی

شير ديافراگمی ، شیری است با حركت خطی كه در موارد بازكردن مسير، تنظيم ميزان جريان و همچنين بستن مسير سيال مورد استفاده قرار می گيرد.

علت نامگذاری اين شير بخاطر وجود يك ديسك قابل انعطاف در درون آن می باشد كه با Seat شير در قسمت بالای شير جهت ايجاد يك آب بندی مناسب قرار گرفته است.

نحوه کارکرد شیر دیافراگمی

شير ديافراگمی قابل انعطاف توسط يك ميله (Stud) كه با ديافراگم بصورت يكپارچه می باشد به قسمت كمپرسور شير متصل گرديده است.

كمپرسور بوسيله Stem شير به بالا و پايين حركت می كند. هنگامیكه كمپرسور به سمت بالا حركت كند ، ديافراگم به بالا كشيده می شود و اگر كمپرسور به پايين برود آنگاه ديافراگم نيز به پايين رفته و شكل انتهایی شير را به خود می گيرد.

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد