تازه های مهندسی - خبرهای دنیای مهندسی -
طرح مفهومی خانه های ناسا برای مریخ
269+
ارسال شده در پنجشنبه 05 تیر 1399

طرح مفهومی یکی از مراحل طراحی‌های صنعتی است که در مراحل پیش از تولید و برای رسیدن به طراحی نهایی آماده می‌شود. ناسا به تازگی طرح مفهومی خانه‌های مورد نظر خود برای اقامت فضانوردان در مریخ را منتشر کرده است. با اقای مهندس همراه باشید.

 


فرستادن فضانورد به مریخ، علاوه بر مشکلات متداولی که دارد، مشکلی به نام محل اقامت را نیز پیش روی کارشناسان ناسا قرار داده است. اگر این شرکت عظیم بخواهد زمانی فضانوردان را برای اقامت‌های بیش از یک روز به مریخ بفرستد، باید محلی مناسب برای اقامت آنها تعبیه کند. تیم تحقیقاتی ناسا پس از جلسات طوفان فکر، به طرح مفهومی خانه‌های مریخی رسیده‌اند و جزئیات و تصاویری از آن را به تازگی منتشر کرده‌اند.


با توجه به جزئیات منتشر شده، خانه‌های مورد نظر به صورت گنبدهایی هستند که با یخ محافظت خواهند شد و فضانوردان را از دمای بسیار زیاد یا بسیار پایین مریخ و همچنین تشعشعات انرژی محفوظ می‌کنند. این طراحی در حال حاضر با نام خانه یخی یا Ice Home شناخته می‌شود. داخل خانه‌ها بصورت تیوب است و این خانه‌ها پس از باز شدن، با لایه‌ای از یخ محافظ پوشانده می‌شوند.

این طرح مفهومی مزیت های زیادی نسبت به طرح‌های دیگر داشته است. خانه یخی وزن و حجم کمی نسبت به ایده‌های دیگر که بر پایه ساخته شدن خانه‌ها قبل از سفر هستند، دارد و به‌راحتی توسط انواع ربات‌ها قابل جابجایی و پر شدن است. این خانه را می‌توان به سرعت و با آب پر کرد و در زمان رسیدن فضانوردان آن را آماده ساخت.

هدف اصلی خانه‌های مریخی، محافظت فضانوردان در برابر تشعشعات کیهانی است که به راحتی از اتمسفر مریخ رد می‌شوند. این تشعشعات می‌توانند سلول‌های فضانوردان را از بین ببرند و باعث ایجاد بیماری‌هایی مانند سرطان شوند. از آنجایی که یخ تولید شده در حفاظ این خانه‌ها مملو از هیدروژن است، به خوبی می‌تواند در برابر تشعشعات مقاومت کند.


البته بهترین روش برای ماندن در مریخ، توقف در زیر سطح آن و پایگاه‌هایی دائمی هستند. این خانه‌های یخی که می‌توانند قبل از رسید فضانوردان آماده شوند، می‌توانند به عنوان راه حلی موقتی و عالی تا زمان ساخته شدن ایستگاه مورد استفاده قرار گیرند. ماده پر کننده این گنبدهای یخی نیز مواد معدنی موجود در سطح مریخ خواهد بود. البته ساخت پایگاه‌های زیر سطح مریخ نیز به خودی خود چالش بزرگی است که نیاز به بهترین و پیشرفته‌ترین تجهیزات حفاری دارد.

کلمات کلیدی : اقامت در مریخ , ناسا , مریخ ,

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد