مقالات مهندسی - مقالات مهندسی مکانیک -
معرفی و بررسی بلبرینگهای خود میزان و کف گرد
262+
ارسال شده در سه شنبه 15 بهمن 1398

بلبرینگ خود میزان و کف گرد و بلبرینگ‌های با مقطع نازک آخرین دسته از بلبرینگ‌هایی است که در این سری مطالب با آن­ها آشنا می‌شوید. این دسته از بلبرینگ‌ها گرچه به تیراژ بلبرینگ‌هایی که پیش­ از ­این معرفی شدند استفاده نمی‌شوند اما در موقعیت‌های خاص بسیار عملکرد ویژه‌ای دارند. در ادامه مطلب با آقای مهندس همراه باشید:


بلبرینگ خود میزان


این نوع از بلبرینگ برای زمانی که تراز کردن و هم‌محور کردن شفت و هوزینگ دشوار است و یا شفت ممکن است انعطاف‌پذیر باشد توصیه می‌شود. سطح داخلی حلقه بیرونی به‌صورت کروی شکل است و مرکز انحنای آن بر محور بلبرینگ منطبق است. بنابراین، محور حلقه درونی، ساچمه‌ها و قفس بلبرینگ می‌تواند تا حدودی در اطراف مرکز بلبرینگ حرکت کند. ناهم‌محوری حرکتی مجاز در بلبرینگ خود میزان (بلبرینگ خود تنظیم )( تقریباً ۰٫۰۷ تا ۰٫۱۲ رادیان (۴ تا ۷ درجه) دربارهای معمول است و ازآنجاکه زاویه تماس در این بلبرینگ‌ها کم هستند، ظرفیت بارمحوری در آنها کم است.

بلبرینگ کف گرد


بلبرینگ کف گرد آن دسته از بلبرینگ‌ها است که به‌صورت نشیمنگاهی برای تجهیزات به شمار می‌رود. هندسه این بلبرینگ‌ها به نحوی است که می‌تواند نشیمنگاهی مسطح یا زاویهدار داشته باشد. این بلبرینگ‌ها می‌توانند بارهای محوری را به خوبی تحمل کنند اما توان تحمل بارهای شعاعی را ندارند. این بلبرینگ‌ها در دو نوع تک ردیفه و دو ردیفه طراحیشده‌اند. بلبرینگ کف گرد تک ردیفه معمولاً دارای قفس‌های فولادی فشردهشده است و قفس‌های برنجی ماشین‌کاری شده برای بلبرینگ کف گرد دو ردیفه استفاده می‌شود.

بلبرینگ کف گرد تک ردیفه


این بلبرینگ‌ها توانایی تحمل بارمحوری را از یکجهت دارد.

بلبرینگ کف گرد دو ردیفه


این بلبرینگ‌ها توانایی تحمل بارمحوری را از دو جهت دارد.

بلبرینگ با مقطع نازک


بلبرینگ‌های با مقطع نازک بلبرینگ‌هایی فوق‌العاده نازک هستند به کاهش وزن و گشتاور ازدسترفته در ربات‌ها، تجهیزات ساختوساز و ماشینآلات صنعتی کمک می‌کنند. از خصیصه‌های ویژه‌ای که این بلبرینگ‌ها دارند عبارتند از:

۱- موجب انتقال قدرت و قابلیت چرخش یکنواخت بدون گشتاور اصطکاکی و نامنظم می‌شود.
۲- دقت بالا در این بلبرینگ‌ها باعث عملکرد بسیار عالی در سرعت‌های بالا می‌شود.

منبع: nsk

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد