مقالات مهندسی - مقالات مهندسی مکانیک -
انواع لیزر با ضخامت ها و متریال های متفاوت
244+
ارسال شده در دوشنبه 25 فروردین 1399

با سلام ، در این مقاله آموزشی قصد داریم تا به انواع لیزر در ضخامت و متریال مختلف بپردازیم، پس با آقای مهندس همراه باشید.

امروزه برای تولید قطعات مختلف در صنعت از ماشین آلات و تجهیزات پیشرفته و دقیقی استفاده میشود که میتوان با خیال راحت به آن ها اعتماد کرد و با سرعت و دقت فراوان قطعات مد نظر را به مرحله تولید رساند. یکی از پیشرفته ترین و کارآمد ترین این ماشین آلات لیزر های برشی میباشند که بیشتر در زمینه برش قطعات در ضخامت های مختلف مورد استفاده قرار میگیرند که در ادامه به توضیح آنها میپردازیم.

برش توسط لیزر ها فناوریی میباشد که در آن به واسطه اشعه لیزر اجسام مختلف را برش میدهیم، که در صنعت از آن ها استفاده میشود. وقتی اشعه لیزر به سطح مورد نظر برخورد میکند آن سطح یا میسوزد یا ذوب میشود و یا تصعید میشود و با فشار گاز از روی سطح کار برداشته میشود ، که در آخر سطح بریده شده با کیفیت خیلی بالای تولید میشود. لیزر های صنعتی در صنایع مختلف مانند صنایع هوافضا، پزشکی،فیزیک، صنایع نظامی و … مورد استفاده قرار میگیرد.

ارتباط میان ضخامت، متریال و توان لیزر

یکی از مهمترین مسائلی که در زمینه لیزر مطرح میباشد این است که چه مواد و ضخامت های را با چه توان لیزرهای میتوان برش داد ، که بطور مثال میتوانیم بگویم با استفاده از لیزر های ۵۰۰وات میتوان ورق های استنلس استیل با ضخامت ۲ میلی متری را در ۳ متر بر دقیقه برش داد ولی از طرفی چون لیزر در حد ماکزیمم خود میباشد به مرور زمان از طول عمر ماشین کاسته میشود، که پیشنهاد میشود یک حاشیه امنی برای خرید لیزر وجود داشته باشد که ما در این مقاله فایلی را برای شما آماده کرده ایم که که در آن جداول توصیه شده در زمینه ارتباط میان ضخامت ، متریال ، توان و مقدار پیشروی ماشین آورده شده است.

در تصویر زیر نمونه ای از این جدول را مشاهده می نمایید.

منبع : مکانیک 97

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد