مقالات مهندسی - مقالات مهندسی مکانیک -
سریع ترین بلبرینگ های جهان
338+
ارسال شده در دوشنبه 14 بهمن 1398

سریع ترین بلبرینگ ها ازآنچه شما تصور می‌کنید هم سریع‌تر هستند. آنها دنیای عجیبی دارند. در مورد این اجزاء پرکاربرد دانستنی‌های زیادی هست که احتمالاً شما از آن بی‌خبرید. در این مطلب در مورد اندازه‌های مختلف بلبرینگ‌ها و سرعت بلبرینگ‌ها صحبت خواهیم کرد. در ادامه با آقای مهندس همراه باشید.


گستره وسیعی از اندازه‌ها، از ۲ میلی‌متر تا ۶ متر!


بلبرینگ در تمام اندازه‌ها طراحی تولیدشده‌اند: کوچک‌ترین بلبرینگ جهان که در دسته “بلبرینگ مینیاتوری” است، قطر داخلی آن ۰٫۶ میلیمتر، قطر بیرونی آن ۲٫۰ میلیمتر و عرض آن ۰٫۸ میلیمتر است. این بلبرینگ در موتورهای فوق‌العاده فشرده استفاده می‌شود. از سوی دیگر، بلبرینگ با قطر خارجی ۶ متر که بیش از ۱۵ تن وزن دارد نیز تابهحال طراحی و تولیدشده است. اینیکی در ماشین‌های غولپیکر بورینگ که برای حفاری تونل‌ها استفاده می‌شود طراحی و ساختهشده است. یکی از این تونل‌ها  تونل یورو بوده که فرانسه و بریتانیا را از زیر تنگه دوور به هم وصل می‌کند.

سریع ترین بلبرینگ ها با سرعت چهارصدهزار (۴۰۰۰۰۰) دور بر دقیقه می‌چرخند!


بلبرینگ‌ها می‌توانند با سرعت فوق‌العاده بالا می‌چرخندسریع ترین بلبرینگ ها در مته‌های دندانپزشکی استفاده می‌شوند. در مته‌های دندانپذشگی دو یاتاقان فوق دقیق با قطر داخلی ۳٫۰ میلیمتر و قطر بیرونی ۶٫۰ میلیمتر و عرض ۲٫۰ میلیمتر در ترکیب با بلبرینگی با قطر ۱٫۰ میلیمتر استفاده می‌شود. این بلبرینگ ها که از سریع ترین بلبرینگ ها هستند با سرعت حیرت انگیز ۴۰۰۰۰۰ دور در دقیقه می‌چرخند. این سرعت فوق‌العاده بالا، همراه با دوران بسیار دقیق، تقریباً تمام لرزش در مته دندانپزشکی را حذف می‌کند و برای عملکرد امن آن در دندانپزشکی بسیار مؤثر است.

ساچمه‌های درون بلبرینگ ها با سرعت ۵۸۰ کیلومتر در ساعت می‌چرخند

یکی دیگر از سریع ترین بلبرینگ ها، بلبرینگ‌هایی است که در محور اصلی یک موتور جت V2500 در یک هواپیما مسافری بین‌المللی استفاده می‌شود. عناصر نورد درر این بلبرینگ‌ها با سرعت ۱۶۰ متر در ثانیه می‌چرخند. این سرعت معادل ۵۸۰ کیلومتر بر ساعت است. با دانستند این سطح از عملکرد دفعه بعد که سوار بر هواپیما شوید خیالتان راحت‌تر است. این بلبرینگ ها با سرعت بالایی که دارند برای عملکرد با سرعتبالا، قدرتمند و طولانیمدت در موتورهای جت طراحی می‌شوند.

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد