مقالات مهندسی - مقالات مهندسی مکانیک -
مقاوم ترین بلبرینگ نسبت به دما در جهان
218+
ارسال شده در دوشنبه 14 بهمن 1398

بلبرینگ دما بالا یعنی بلبرینگی که در دمای 500 درجه سانتی‌گراد هم به خوبی کار می‌کنند. آنها دنیای عجیبی دارند. در مورد این اجزاء پرکاربرد دانستنی‌های زیادی هست که احتمالاً شما از آن بی‌خبرید. در این مطلب در مورد دمای کارکرد، ارتعاشات و عمر آنها صحبت خواهیم کرد. با آقای مهندس همراه باشید.


ارتعاشات کمتر از ۱۰۰ نانومتر

ازآنجاکه هر بلبرینگ انتهای هر محور چرخش را نگه می‌دارد، اغراق نیست اگر بگوییم که دقت و صحت ماشینآلات ارتباطی مستقیم با دقت چرخش یاتاقان های آنها دارد. زیرا درصورتیکه کوچک‌ترین انحراف از مرکز وجود داشته باشد نمی‌توان انتظار دستگاهی با کارایی خوب از آن داشت. در دستگاه‌های حافظه خارجی کامپیوتر (هارددیسک) انحراف از محور مرکزی یاتاقان های آن فوق‌العاده دقیق هستند. دقت این بلبرینگ‌ها کمتر از ۱۰۰ نانومتر (۱ نانومتریکمیلیاردم یک متر است.) است. دقت فوق‌العاده بالای این بلبرینگ‌ها ناشی از دقت و صحت عناصر نورد آنها مانند توپ و غلتک آنها است.

۱۵ سال در فضا

توسعه بلبرینگ‌ها برای توسعه علوم فضایی ضروری است. از ماهواره‌های فضایی برای دریافت گزارشات آبوهوا، پخش داده‌های شبکه‌های تلویزیونی ماهواره‌ای و داده‌های مکانیابی ناوبری خودروها استفاده می‌شوند. این ماهواره‌ها دارای تجهیزاتی عنوان یک چرخ طیار است که آنها را در موقعیت صحیح و جهت صحیحی حفظ می‌کند. در این چرخ طیار یاتاقان فوق‌العاده دقیقی بهکاررفته که برای مدت ۱۵ سال صبورانه در فضای گردان است و همچنان به گردش خود ادامه می‌دهد.

کار در شرایط فوق سخت! از منفی۲۵۳ درجه تا مثبت ۵۰۰ درجه سانتی‌گراد

یاتاقان هایی وجود دارند که در سردترین درجه حرارت مورداستفاده قرار می‌گیرند. این بلبرینگ‌ها که در پمپ‌های سوخت مایع موشک گنجانیده می‌شوند قادر هستند در هیدروژن مایع که دمای آن -۲۵۳ درجه سانتی‌گراد است چرخش کنند. از سوی دیگر، بلبرینگ دمابالا طوری طراحی می‌شود که در محیط‌های با دمای بسیار بالا کار بکنند. ازجمله این بلبرینگ دمابالا، بلبرینگ‌هایی هستند که درزمینه خدمات پزشکی، در اسکنرهای CT استفاده می‌شوند. در لوله خلاء که در آن اشعه X تولید می‌شود دما به حدود ۳۰۰ تا ۵۰۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد و در آن بلبرینگ‌های بسیار بادوامی مشغول بهکارند.

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد