تازه های مهندسی - خبرهای دنیای مهندسی -
در آینده ربات‌های لاستیکی شیوه های را متحول خواهند کرد
344+
ارسال شده در دوشنبه 01 اردیبهشت 1399

محققان در حال بررسی طرحی هستند که در آن از مواد نرم مانند پلیمرها و لاستیک‌ها برای کنترل از راه دور روبات‌ها و افزایش انعطاف‌پذیری این دستگاه‌ها استفاده کنند. آنها قصد دارند از مواد نرمی که روبات‌‎های لاستیکی را تشکیل می‌دهد ، برای کنترل ماشین‌های بزرگ از راه دور استفاده کنند.

در ادامه با آقای مهندس همراه باشید.

 مواد نرم علاوه بر قابلیت انعطاف‌پذیری بالا و ساختار ویژه خود ارتباط بین دستگاه‌های مختلف را نیز به خوبی برقرار می‌کنند. به عنوان مثال می‌توان از مواد لاستیکی و پلیمری برای ساخت روبات‌های انعطاف‌پذیر استفاده کرد. چنین روبات‌هایی می‌توانند ماموریت‌های مختلفی را در داخل روبات‌ها و ماشین‌های بزرگ‌تر انجام دهند.

 


 

اکنون برای بازسازی و تعمیر روبات‌های بزرگ معمولا آن‌ها را قطعه قطعه کرده و پس از جداسازی قطعات زیادی از ساختار کلی ماشین نسبت به انجام کارهای فنی اقدام می‌شود. ولی حالا روبات‌های لاستیکی می‌توانند حتی در حفره‌های کوچک نفوذ کرده و با آگاهی از محل دقیق نیازمند به تعمیر به سراغ قطعه خراب شده بروند.

 

دیگر نکته حائز اهمیت در مورد روبات‌های لاستیکی تصمیم دانشمندان برای ایجاد شبکه ابری مخصوص ارتباط با آن‌ها است. شبکه ابری این امکان را فراهم می‌سازد تا دانشمندان از هزاران کیلومتر دورتر روبات لاستیکی را کنترل کرده و دستورهای لازم را برای آن‌ها ارسال کنند.

 

در شبکه ابری مجموعه‌ای از میدان‌های مغناطیسی پیرامون روبات تشکیل شده و امواج ارسالی را دریافت و گزارش‌های مختلف را به مرکز کنترل ارسال می‌کنند. یکی از دانشمندان حاضر در پروژه روبات‌های لاستیکی گفت: ما طیف گسترده‌ای از امواج را به روبات مورد نظر خود ارسال و نتایج ارزشمندی را بدست آوردیم. چنین دستگاه‌هایی می‌تواند آینده صنایع مختلف را دچار تحول کند.

 

حتی برخی از محققان روبات‌های لاستیکی و شیوه کنترل آن‌ها را برای انجام برخی از عمل‌های جراحی نیز مناسب دانستند. اکنون طراحان پروژه روبات لاستیکی تصمیم دارند از سازمان‌های تحقیقات فضایی نیز برای شرکت در این طرح دعوت کنند.


منبع : بیتوته

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد