آموزش نرم افزار - آموزش نرم افزار آباکوس -
معرفی و بررسی ماژول های نرم افزار آباکوس
484+
ارسال شده در چهارشنبه 04 تیر 1399

با سلام خدمت همه شما دوستان و همراهان گرامی وبسایت آقای مهندس در این مقاله آموزشی قصد داریم تا به معرفی ماژول های نرم افزار آباکوس بپردازیم پس ما را همراهی کنید.

وظایف ماژول ها در نرم افزار آباکوس

همانطور که میدانید هر یک از ماژول ها در نرم افزار آباکوس دارای وظایف خاصی می باشند در این پست آموزشی بطور مختصر به  وظایف هر یک از این ماژول های نرم افزار میپردازیم.

 

بیشتر بخوانید: معرفی ماژول Sketch آباکوس


ماژول Part

از ماژول part برای مدل سازی قطعات به صورت دو بعدی و سه بعدی استفاده می‌شود. در این ماژول کاربر می‌تواند اشکال هندسی مورد نظر را با استفاده از محیط اسکچ خود نرم افزار رسم نماید و یا اینکه مدل مربوطه را از نرم افزارهای CAD مانند کتیا و سالیدوورکس وارد آباکوس نماید .

ماژول Property

در این ماژول ما میتوانیم خواص مواد اعم از خواص فیزیکی ،مکانیکی و حرارتی نظیر چگالی، ضریب هدایت گرمایی، ضریب انبساط حرارتی، گرمای ویژه، استحکام تسلیم و غیره را تعریف نماییم. دامنه خواص مکانیکی در آباکوس به طور گسترده‌ای شامل موادی مانند فلزات ،پلاستیک‌ها، کامپوزیت، فوم ،بتن، خاک، سیالات، و مانند آن می باشد به علاوه در این ماژول کاربر می تواند نوع المان بندی (تیر پوسته ،حجم)  قطعاتی را که در ماژول part رسم کردن تعیین نماید.

ماژول Assembly

از این ماژول برای مونتاژ کردن قطعاتی که در ماژول Part ایجاد شده اند استفاده میشود و میتوانیم قطعات خود را در مسیر های مختلف دوران و یا حرکت دهیم

ماژول Step

در این ماژول کاربر می تواند نوع تحلیل خود را انتخاب نماید. تمامی تحلیل هایی که در آباکوس  انجام می‌شود در این محیط مراحل آن صورت می‌گیرد .

ماژول interaction

نحوه برهم‌کنش بین چند سطح در این ماژول تعریف می‌شود. انواع مختلفی از تماس بین دو سطح در آباکوس قابل تعریف است مانند تماس مکانیکی با اصطکاک، تماس حرارتی بین دو سطح و غیره. به علاوه اثر تماس یک سطح با یک سیال، تشعشع از یک سطح، تاثیر موج  سیال بر یک سطح، تاثیر انفجار بر یک سطح و مانند آن با استفاده از امکانات این ماژول قابل تعریف است .علاوه بر موارد فوق ایجاد قیدهای مکانیکی بین دو قسمت از دو قطعه مجزا در این ماژول انجام می شود

ماژول Load

کلیه بارهای مکانیکی حرارتی الکترومغناطیسی آکوستیک و مانند آن در ماژول Load تعریف می شود و همچنین شرایط اولیه مانند سرعت اولیه یک جسم با دمای اولیه در این ماژول قابل تعریف هستند و  اعمال انواع شرایط مرزی مکانیکی و حرارتی در این ماژول صورت میگیرد.

ماژول Mesh

برای  گسسته سازی اجسام میبایست از این ماژول استفاده نماییم .آباکوس به خاطر تنوع در نوع المان هایی که دارد و تنوع روش های هندسی شبکه بندی (مش بندی) قابلیت گسسته سازی انواع اشکال هندسی پیچیده را دارد .

ماژول Optimization

این  ماژول وظیفه بهینه سازی را برعهده دارد در این ماژول کاربر می تواند شکل بهینه یک قطعه را با یک هدف مانند کم کردن مکانیزم تنش وارد به آن از نرم‌افزار درخواست نماید به علاوه در این ماژول می‌توان توپولوژی بهینه برای یک طراحی را نیز از نرم افزار درخواست نمود .

ماژول Job

این ماژول وظیفه پردازش را در آباکوس به عهده دارد .  در این ماژول کاربر می تواند میزان استفاده نرم افزار از حافظه کامپیوتر را مدیریت نماید . همچنین کاربر می تواند تعداد هسته های درگیر تحلیل را برای کامپیوتر تعیین نماید. و همینطور زیربرنامه یا سابروتین که توسط کاربر نوشته می‌شود در این ماژول به نرم‌افزار معرفی می‌شود .

ماژول Visualization

وظیفه پس پردازش در آباکوس بر عهده این ماژول می باشد . در این ماژول کاربر می تواند نتایج تحلیل مانند تنش، کرنش، فشار المان ها، تغییر طول، جابجایی، نیروهای تکیه گاهی، تغییر دما، گسیختگی و مانند آن برای کلیه المان ها مشاهده نماید. همچنین ذخیره نتایج به صورت نمودار، جدول و انیمیشن از دیگر قابلیت های این ماژول محسوب می شود .

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد