مقالات مهندسی - مقالات مهندسی مکانیک -
رزین اپوکسی یا پلی استر؟ در تولید قطعات کاپوزیتی کدام بهتر است
192+
ارسال شده در سه شنبه 15 بهمن 1398

رزین های اپوکسی و پلی‌استر در دو کلاس مختلف مواد پلیمری قرار دارند، در مقایسه آن‌ها باید تمرکز ویژه‌ای به کاربرد آن‌ها داشت. در این مطلب به نکاتی اشاره شده است که می‌توان قطعات ساخته‌شده از این دو ماده را با هم مقایسه نمود و تصمیم گرفت برای ساخت قطعه مورد نظر خود از کدام یک باید استفاده کرد. در ادامه با آقای مهندس همراه باشید.


یک: رزین استفاده شده در قطعات تولد شده در جهان

همان‌طور که گفته شد این دو رزین در دو کلاس مختلف قرار دارند. اپوکسی در کلاس بالاتر قرار دارد و قطعاتی با آن‌ها ساخته می‌شود که نیاز به وزن کم، استحکام نسبت به وزن بالا و اجابت شرایط خیلی خاص دارد. قطعاتی که در جهان با این ماده ساخته می‌شوند عبارت‌اند از: اجزا خودروهای مسابقه‌ای فرمول یک، بدنه هواپیماها، بدنه دوچرخه‌های حرفه‌ای، تخته‌های موج‌سواری، قایق‌های کایاک مسابقه‌ای و …

اما رزین پلی‌استر در کلاس ‌پایین‌تر قرار دارد و قطعاتی با حساسیت وزن کمتر و اندازه‌های بزرگ که نیاز به اجابت شرایط خیلی خاصی را ندارند همچون وان حمام، مخازن بزرگ، قایق‌ها، شناورها و … با این رزین در جهان ساخته می‌شوند. به علت مقرون‌به‌صرفه بودن استفاده از این رزین حتی به‌تازگی قطعات خاص‌تری مثل لوله‌ها، قطعات موتورسیکلت، هودهای فیبر کربن و … نیز با این رزین تولید می‌شوند.

دو: تیراژ تولید قطعات در جهان

امروزه ۹۰% قطعات کامپوزیتی از پلی‌استر ساخته می‌شوند و تنها در ساخت ۱۰% از قطعات از اپوکسی استفاده می‌گردد. این امر گویای این مطلب است که قطعات خیلی حساس نیاز به استفاده از اپوکسی دارند.

سه: قیمت این مواد اولیه

قیمت پلی‌استر هر چه که باشد، اپوکسی در بدترین کیفیت که حتی خواص رزین‌های پلی‌استر ارزان‌قیمت را هم ندارد، از دو و نیم برابر قیمت پلی‌استر شروع می‌شود و قیمت گریدهای با کیفیت آن‌ها تا ده برابر هم می‌رسد.

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد