مقالات مهندسی - مقالات مهندسی مکانیک -
معرفی و بررسی بلبرینگ تماس زاویه ای
231+
ارسال شده در سه شنبه 15 بهمن 1398

بلبرینگ تماس زاویه ای یکی از انواع بلبرینگ‌هایی است که عناصر چرخش آن‌ها گوی‌های فولادی است. از خواص ویژه بلبرینگ تماس زاویه ای توانایی تحمل بارهای محوری زیاد از یک سمت همراه با بار شعاعی است. در این مطلب به‌صورت کلی با آنها آشنا می‌شوید. در ادامه مطلب با آقای مهندس همراه باشید:


طراحان و تولید کنندگان بلبرینگ در دنیا انواع مختلفی از بلبرینگ تماس زاویه ای را با توجه به نیاز صنعت گران و طراحان به بازار عرضه کرده‌اند. بلبرینگ تماس زاویه ای بهطوری طراحی شده که می‌تواند بارهای محوری قابل توجهی را در یک جهت، و درعینحال بارهای شعاعی را هم در حد خوبی تحمل کند. علاوه بر این، در این بلبرینگ‌ها وقتی یکبار شعاعی به بلبرینگ وارد شود به طور خودکار باری محوری نیز تولید می‌شود. این بلبرینگ‌ها به‌صورت معمول به‌صورت جفت، مجموعه سه‌تایی، مجموعه چهارگانه، و یا مجموعه‌هایی با تعداد بیشتر یا مولتی پلکس استفاده می‌شوند.

بلبرینگ تماس زاویه ای تک ردیفه


آنجا که این بلبرینگ‌ها به صورت زاویه دار تماسی را برقرار می‌کنند، آنها می‌توانند بارهای محوری قابل توجهی را در یک جهت و بارهای شعاعی را هم به خوبی تحمل کنند. همانطور که گفته شد طراحی بلبرینگ تماس زاویه ای به نحوی است که با وارد شدن یکبار شعاعی، یک نیروی محوری نیز تولید می‌شود. با توجه به اینکه این بلبرینگ‌ها تنها از یک جهت نیرو تحمل می‌کنند در استفاده از آنها دو یا چند بلبرینگ به‌صورت پشت به پشت یا رو درروی هم باید استفاده شود.

بلبرینگ تماس زاویه ای اغلب در اسپیندل اصلی ابزار و ماشین آلات که نیاز به دقت چرخش بالا دارد استفاده می‌شود. زیرا سفتی این بلبرینگ‌ها با اعمال و تنظیم پیش بار افزایش و کاهش می یابد.

ترکیب بلبرینگ تماس زاویه ای


پشت به پشت Back to Back-DB


بارهای شعاعی و بارهای محوری در هر دو جهت می‌توانند وارد شوند.

ازآنجاکه فاصله بین مراکز بار مؤثر (a0) زیاد است، این نوع برای تحمل ممان های خمشی توصیه می‌شود.

رو در رو Face to Face-DF


بارهای شعاعی و بارهای محوری در هر دو جهت می‌تواند پایدار.

در مقایسه با نوع DB، فاصله بین مراکز بارهای مؤثر کمتر است، بنابراین ظرفیت تحمل ممان های خمشی پایین‌تر از نوع DB است.

پشت سر هم Tandem-DT


برای این ترکیب از بلبرینگ‌ها بارهای شعاعی و محوری تنها در یکجهت و البته به مقدار خیلی زیاد قابلتحمل هستند.

بلبرینگ تماس زاویه ای دو ردیفه


این نوع بلبرینگ درواقع دو بلبرینگ تماس زاویه ای تک ردیفه است که بهصورت پشتبهپشت در قالب یک بلبرینگ ارائه شده. تنها تفاوت آن این است که کنس داخلی و خارجی آنها یک تکه ساخته شده است. این بلبرینگ‌ها می‌توانند نیروی محوری بالایی را تحمل کنند و برای تحمل ممان های خمشی بسیار کاربردی هستند. این بلبرینگ‌ها در بلبرینگ‌های یکسر گیردار یا ته بسته استفاده می‌شوند.

بلبرینگ با چهار نقطه تماس


رینگ داخلی این بلبرینگ‌ها بهصورت شعاعی به دو قطعه تقسیم شده است. طراحی آنها طوری است که یک بلبرینگ می‌تواند بارهای محوری قابل توجهی را در هر دو جهت تحمل کند.
زاویه تماس در آنها ۳۵ درجه است، بنابراین ظرفیت تحمل بارمحوری بالا است. این نوع برای حمل بارهای محوری خالص و یا ترکیب بارهایی که در آن بارهای محوری بالا می‌باشد بسیار مناسب است.

 

منبع: nsk

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد