مقالات خودرو - اطلاعات فنی خودرو -
همه چیز درباره دیفرانسیل خودرو
265+
ارسال شده در دوشنبه 22 اردیبهشت 1399

فناوری دیفرانسیل قرن ها پیش ابدا شده است و جزو خلاقانه ترین اختراعات بشر بشمار میرود، میتوان گفت که دیفرانسیل بخش جدای ناپذیر هر خودرو محسوب میشود. در این مقاله میخواهیم روش کار و بخش های مهم دیفرانسیل خودرو را شرح دهیم با ما همراه باشید.

 


 

قدرت موتور توسط یک میل گاردان از خروجی گیربکس به چرخ ها منتقل میشود و به چرخ های که قدرت موتور به انها منتقل میشود و باعث پیشروی خودرو میشوند چرخ های محرک گویند.

 

وظیفه اصلی دنده دیفرانسیل

در یک خودرو قدرت موتور به هر دو چرخ وارد میشود بنابر این زمانی که بخواهیم از پیچ ها عبور کنیم لازم است هر یک از چرخ های محرک سرعت متفاوتی داشته باشند تا به راحتی چرخش را انجام دهند و اگر از دیفرانسیل در یک خودرو استفاده نشود امکان چپ کردن خودرو در سرعت بیش از ۵۰کیلومتر زیاد است.

در تصویر بالا کاملا مشخص است که هنگام پیچیدن خودرو چرخ سمت راست مسافت بیشتری را میپیماید و سرعت بیشتری نیز دارد. اگر این چرخ ها توسط یک میله یکپارچه به متصل بودند در هنگام عبور از پیچ باید دچار هرزگردی میشدند بع عبارتی میتوان گفت که دیفرانسیل این امکان را فراهم میکند تا هر یک از چرخ ها سرعت چرخش متفاوتی داشته باشند در حالی که نیروی موتور به هر دو چرخ منتقل میشود و به همین دلایل مزیت و کاربرد دیفرانسیل را در خودرو درک میکنیم.

 

بیشتر بخوانید:مزایا و معایب خودرو های دیفرانسیل عقب

 

بخش های مهم یک دیفرانسیل

  1. دنده پینیون
  2. دنده هرزگرد
  3. دنده کرانویل

روش کار دیفرانسیل

در مرحله اول قدرت موتور از طریق دنده پینیون به دنده کرانویل منتقل میشود و دنده کرانویل به دنده هرزگرد متصل است ،دنده هرزگرد مهمترین بخش دیفرانسیل میباشد و باید به چرخش ان توجه ویژه ای داشت

دنده هرزگرد میتواند بصورت ازادانه هم به دور خودش و هم به همراه دنده کرانویل چرخش داشته باشد.

ابتدا قدرت موتور از میل گاردان به دنده پینیون منتقل میشود و چون دنده پینیول و دنده کرانویل با یکدیگر درگیر هستند قدرت به دنده کرانویل نیز منتقل میشود و چون دنده هرزگرد و دنده کرانویل با یکدیگر در ارتباط اند قدرت به دنده هرزگرد نیز منتقل میشود.

و در نهایت قدرت موتور از دنده هرزگرد به دو دنده کناری میرسد.

ویدو نمایش عملکرد دیفرانسیا خودرو( ویدئو مربوط به سال 1937 شرکت جنرال موتورز است)

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد