مقالات مهندسی - مقالات مهندسی مکانیک -
معرفی و بررسی هوزینگ دو کفه ای
239+
ارسال شده در سه شنبه 15 بهمن 1398

هوزینگ دو کفه ای از انواع هوزینگ های خاص در صنعت است. در این نوع هوزینگ ها بدنه از هم باز می‌شود و بیرینگ داخل آن تعویض، روغن‌کاری و اصلاحمی‌گردد. در این مطلب با هوزینگ دو کفه ای بلبرینگ و انواع آنها آشنا می‌شوید. در ادامه با آقای مهندس همراه باشید:


هوزینگ دو کفه ای برای آب بندی و مونتاژ آسان شافت ها بسیار مناسب هستند. این قطعات با انواع گزینه‌های آب‌بندی ویژه و انواع پوشش‌ها موجود هستند. از مزایای هوزینگ دو کفه ای می‌توان به مونتاژ و دمونتاژ آسان شافت قبل از مونتاژ نهایی اشاره کرد.

هوزینگ دو کفه ای را می‌توان با بلبرینگ‌های ساده و یا بلبرینگ‌های خود میزان استفاده کرد. این قطعات از آهن معمولی به‌صورت استاندارد تولید می‌شوند اما در موارد خاص از فولاد ریخته‌گری شده و یا آهن گرافیتی اسفروئیدی نیز برای ساخت آنها استفاده می‌کنند. بدنه هوزینگ دو کفه ای این امکان را دارد که روانکاریمجدد شود و در روانکاری آن می‌توان هم از گریس و هم از روغن صنعتی استفاده نمود.

ویژگی‌ها

  1. مونتاژ و دمونتاژ آسان شافت پیش از مونتاژ نهایی.
  2. ارائه کردن طیف وسیعی از گزینه‌های آب بندی.
  3. در دسترس بودن بدنه این هوزینگ ها.
  4. وجود چندین نقطه روانکاری مجدد برای اطمینان از روانکاری صحیح بلبرینگ.
  5. دارای انواع مختلف برای کاربرد و مکان‌های مختلف مونتاژ.

هوزینگ دو کفه ای ساده


این نوع از هوزینگ بیشترین استفاده را در بین هوزینگ های دو کفه ای دارد. در نوع ساده هوزینگ دو کفه ای برای جاگذاری بلبرینگ در داخل آن یک آداپتور وجود دارد.

هوزینگ دو کفه ای بزرگ


این نوع از هوزینگ ها دارای اندازه بزرگ است و برای کاربردهای سنگین استفاده می‌شود. آنها دارای آب‌بندی دوگانه نسبت به روغن هستند و برای جاگذاری بلبرینگ داخل آن از یکآداپتور نصب می‌شود.

هوزینگ دو کفه ای ضد گرد و غبار


یکی از شرکت‌هایی که هوزینگ دو کفه ای ضد گرد و غبار را توسعه داده است شرکت NSK است. برای آب‌بندی این هوزینگ ها ترکیبی از آب‌بندی با روغن، آب‌بندی با پلکان‌هایمارپیچ و شیارهای روغن استفاده شده است. بنابراین برای محیط‌های با گرد و غبار زیاد و مواد خارج از سالن ها بسیار مناسب هستند. این نوع از هوزینگ نیز برای جاگذاری نیاز به آداپتور نصب دارد.

هوزینگ دو کفه ای مخصوص شافت های پله دار


در این نوه هوزینگ قطر حفره یک طرفه کوچک‌تر طرف دیگر است و بلبرینگ داخل هوزینگ با استفاده از یک مهره و واشر نصب می‌شود.

 

منبع: nsk

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد