مقالات خودرو - اطلاعات فنی خودرو -
مطالبی الزامی که قبل از نصب کاور بدنه خودرو باید بدانیم
493+
ارسال شده در سه شنبه 11 شهریور 1399

در این مقاله میخواهیم مطالب لازم درباره ی نصب کاور بدنه خودرو را بررسی کنیم با آقای مهندس همراه باشید. ایجاد تغییرات فانتزی در رنگ و ظاهر اتوموبیل و همچنین محافظت از بدنه و رنگ خودرو در مقابل عوامل خارجی نظیر خط و خش، آفتاب سوختگی، رطوبت، زنگ زدگی، ضربات سطحی و موارد دیگری نظیر ریختن اسید و باران اسیدی یک چالش جدید در میان دوستداران خودرو در دنیا می باشد، و روز به روز در حال افزایش است.

 

تاریخچه استفاده از کاور بدنه خودرو

در صورتی که علاقه مند به خودرو باشید، به احتمال زیاد با کلمه کاور بدنه خودرو برخورد کرده اید.

 پوشش بدنه خودرو برای اولین بار توسط شرکت های تیونینگ برای خودروهای گران قیمت و لوکس مورد استفاده قرار گرفت و بعد ها با پیشرفت تکنولوژی و پایین آمدن قیمت آن به بازار های عمومی راه پیدا کرد.

بخصوص در یک دهه ی اخیر پیشرفت چشم گیر تکنولوژی و ورود نانو به صنایع خودروسازی، لایه ای را برای محافظت از بدنه خودرو در مقابل عواملی نظیر ضربات سطحی و همچنین لکه های شیمیایی  تولید کردند.

ضرورت استفاده از کاور بدنه خودرو

امروزه محافظت از بدنه خودرو به امری بسیار حیاتی در میان علاقه مندان این حوزه و صاحبان خودرو تبدیل شده است.

استفاده از سرامیک برای تولید کاور بدنه خودرو برای نخستین بار با سرمایه گذری مشترک آمریکا و روسیه به منظور محافظت از بدنه خودروهای لوکس تولید شد، با ورود نانو به این عرصه و پیشرفت تکنولوژِی هزینه تولید آن پایین آمد و به بازار های عمومی راه پیدا کرد.

در سال های اخیر با ورود خودرو های لوکس به داخل کشور و اهمیت حفظ بدنه آن ها از این کاور بیشتر استفاده شده است.

در کشورهای توسعه یافته به تیونینگ  علم و تخصص نگاه می کنند. اما در کشور ما از این واژه بیشتر برای ظاهر زیبای اتومبیل استفاده می شود.   برای اولین بار در سال ۲۰۱۵ از کاور بدنه خودرو سرامیکی در ایران استفاده شد.

موارد استفاده کاور بدنه خودرو

استفاده از این پوشش سرامیکی تنها محدود به خودرو نمی گردد از آن برای محافظت از بدنه هواپیما ها و یا  حتی وسایل منزل نیز استفاده می شود.

همچنین در خودرو استفاده از آن تنها محدود به بدنه خودرو نمی باشداز آن می تواند برای شیشه خودرو که منجر به وضوح بیشتر و کثیفی کمتر نیز می شود و یا حتی عدم نیاز به برف پاک کن در هوای بارانی می شود.

تفاوت پولیش با کاور بدنه خودرو

شاید تا حالا از پولیش برای جلا و تمیز کردن بدنه خودرو استفاده کرده باشید، جالب است بدانید که پولیش با کم کردن ضخانت رنگ و برداشتن لایه ی نازک از آن باعث تمییز شدن بدنه می گردد، در حالی که کاور بدنه خودرو چون از فناوری نانو استفاده شده است با پر کردن شیارهای ریز روی سطح رنگ و با اضافه کردن ضخانت آن از بدنه خودرو محافظت می کند.

مزایای استفاده از کاور بدنه خودرو

مهم ترین خاصیت این کاور ها همانطور که در بالا بحث شد، خاصیت محافظت از بدنه خودرو در مقابل عوامل خارجی نظیر ضربات سطحی  و ریختن مواد شیمیایی می باشد.

همچنین از مزایای دیگر استفاده از این کاور، در صورتی که از جنس خوب استفاده شود خاصیت آبگریزی دارد و مایع بر روی بدنه سر می خورد و روی بدنه لکه به جا نمی ماند.

هزینه کاور بدنه خودرو

هزینه این کاور  بسته به نوع و کیفیت آن متفاوت است. برخی از این کاورها فقط برای تغییر ظاهر بدنه نصب می شوند و خاصیت محافظت از بدنه را ندارند.

باید این نکته را در نظر گرفت نصب این کاور نیاز به متخصص دارد و تقریبا نصف هزینه این کاورها مربوط به هزینه نصب می باشد.

در مقابل نوعی دیگر از این کاورها  با بهره گیری از تکنولوژی نانو در فشار بالا تولید می شوند وعلاوه بر تغییر ظاهر بدنه از آن کاملا محافظت می کنند.

تقسیم بندی کاور بدنه خودرو

همچنین جدا از کیفیت، این پوشش ها  از نظر تغییر رنگ به دو دسته بی رنگ و رنگی تقسیم می شوند.

کاورهای بی رنگ معمولا مقاوت  بیشتری در برابر ضربه دارند، حتی ضربه های سخت نمی تواند باعث پاره شدن آنها شود در صورتی که با رنگ خودرو خود مشکل ندارید استفاده از این نوع پوشش توصیه می شود.

به طور کلی می توان گفت مقاومت  پوشش های بی رنگ بیشتر از کاور های رنگی می باشد. استفاده از  کاور های رنگی نیاز به مجوز پلیس برای نصب دارند.

کاور های بی رنگ به صورت زیر تقسیم بندی می شوند.

کاور مات(matt)

که طرفداران زیادی در بین علاقمندان به خودرو دارد به خصوص کسانی که به تیونینگ علاقه دارند. باعث کدر شدن و مادر شدن رنگ بدنه اتومبیل می شود.

با استفاده از این کامل و بدون آسیب زدن به رنگ اتومبیل و بدون استفاده از مواد شیمیایی می توان رنگ خودرو را مات کرد.


کاور براق (glass)

برای کسانی توصیه می شود که می خواهند از مزیت یک کاور خوب بهره‌مند شوند و قصدی برای تغییر رنگ اتومبیل ندارند بیشتر برای پوشش خارجی بدنه و محافظت از رنگ اتومبیل استفاده می شود.


کاور کاستوم (castum)

استفاده از این نوع کاور باعث می شود که ظاهر اتومبیل شود بسیار خاص و منحصر به فرد به نظر بیاید از جمله تریم های پر کاربرد این نوع کاور طلایی کروم  هفت رنگ را می توان نام برد

از لحاظ هزینه کاورهای براق و مات تقریبا در یک سطح قرار دارند اما پوشش های کاستوم قیمت بالاتری برای خرید و نصب دارند.


 

استفاده ازپوشش پلاستیکی برای رنگ و محافظت بدنه خودرو

استفاده از پوشش های پلاستیکی برای پوشش بدنه خودرو در چند سال اخیر به خصوص برای خودروهای لوکس مرسوم شده است. یکی از راه هایی که می توان خودرو را به رنگ دلخواه خود در آورد استفاده از استیکرهای وینیل است.
کاور وینیل به شما اجازه می دهد که رنگ خودروی خود را تغییر داده و به هر رنگی که تمایل دارید در آورید. این پوشش قابل جداسازی عموما برای تغییر رنگ خودروها به صورت مات، متالیک و یا به صورت رنگ هایی که توسط کارخانه ارائه نشده و یا در دسترس نبوده استفاده می شود.
اما استفاده از چنین استیکرهایی قلق خاص خود را داشته و نصاب آن ها باید فرد صبور و پرحوصله ای باشد که کاملا به جزئیات ریز کار واقف است.
این تکنولوژی چندسالی می شود که وارد کشورمان شده که با نام کاور pvc شناخته می شود. هزینه استفاده از این استیکرها چیزی در حدود ۵ الی ۲۵ میلیون تومان است که کم بودن آن را کاملا توجیه می کند.


مزایای استفاده از کاور بدنه خودرو pvc

در صورتی که رنگ خودرو شما قدیمی باشد دو تا انتخاب بیشتر ندارید رنگ مجدد خودرو که علاوه بر صرف زمان و هزینه زیاد به مقدار خیلی زیاد از قیمت خودرو شما افت می‌کند.

انتخاب دوم استفاده از پوشش های pvc می باشد تنها با صرف چند ساعت وقت (البته توسط متخصص) رنگ خودرو راعوض کنبد. بدون نگرانی از افت خودرو با حداقل زمان و تقریبا هزینه یک چهارم هزینه رنگ کردن مجدد خودرو. هر زمان که بخواهیدمی توانید پوشش را از بدنه جدا کنید.

از دیگر مزایای استفاده از این پوشش ها نسبت به رنگ محافظت بدنه و رنگ خودرودر مقابل نور آفتاب، ریختن مواد شیمیایی مانند اسید روی بدنه و جلوگیری از آسیب رنگ در مقابل خراش می باشد.

همچنین این کاور ها به ضخامت رنگ اضافه می کنند.

معایب استفاده از کاور بدنه خودرو PVC

اعمال این لایه پلیمری بر روی رنگ خودرو معایبی هم به همراه دارد. روکش های پلاستیکی در اثر تابش اشعه ماوراء بنفش خورشید و گرمای آفتاب، تغییر رنگ داده و با گذر زمان و تغییرات دمایی، کیفیت اولیه خود را از دست می دهد و رنگ کدری به خود می گیرد.

 

از طرفی گرمای زیاد باعث فرسودگی و سخت شدن چسب روکش می گردد و پس از گذشت چند سال جدا کردن لایه از روی بدنه مشکل تر خواهد شد و حتی ممکن است اثر چسب بر روی بدنه باقی بماند.

از نظر برخی از مشتریان، این لایه پلیمری آنقدر ضخامت ندارد که در مقابل ضربات ناشی از سنگ ریزه ها و خراش یا خط و خش ناشی از آن مقاومت نماید. همچنین پس از شستشوی خودرو ممکن است در لبه های روکش سفیدک می زند که ظاهر نامناسبی دارد.

همچنین چکه شیره درختان، آب نمک یا مواد شیمیایی دیگر، ممکن است به لایه پلیمری آسیب زیادی برساند و یا حتی روی رنگ خودرو تأثیر منفی داشته باشد و از خود اثری به جای گذارد.

به علت محدودیت عرض رول، ممکن است در قسمتهایی از بدنه دو روکش در کنار هم به صورت لب به لب قرار گیرند که ممکن است در ظاهر خودرو نمای بدی ایجاد نماید.

این روکش با تضمین ویژگی های ضد حلال، ضد خش و ضد خوردگی ارائه می شوند، ولی معمولاً در این دو زمینه بسیار ضعیف عمل می کنند.

مشخصات کاور بدنه خودرو pvc

این پوشش های پلاستیکی در رول های ۳۰ متری، عرض ۱.۵ مترو، ضخامت ۲ میلیمتر و  وزن رول ۲۰ کیلوگرم به بازار عرضه می شوند.

برای چسباندن آنها از یک لایه چسب با ضخامت در حدود ۰.۳۵ نانومتر استفاده می شود. اگر دقت کرده باشید استفاده از کاور بدنه یک لایه در حدود ۰.۱۵ میلیمتر به ضخامت رنگ اضافه می کند، برخلاف پولیش که با برداشتن یک لایه از رنگ باعث براق شدن بدنه می شود.

آموزش نصب کاور بدنه خودرو

نصب کاور بدنه خودرو

در صورتیکه انحنای روی بدنه خودرو کمتر باشد،کاور راحت تر، و بهتر به بدنه خودرو چسبیده می شود.

در صورت امکان قبل از نصب ابتدا آرم خودرو، آینه ها،  دستگیره، سپر، چراغ و به طور کلی لوازم جانبی که از بهترین چسب در مقابل جلوگیری می کند، برای راحت تر و بهتر چسبیدن کاور به بدنه خودرو، جدا گردد.

قبل از نصب بدنه خودرو را از هرگونه آلودگی و چربی روی سطح آن پاک کنید. ممکن است الکتریسیته ساکن باعث جذب ذرات گرد و غبار به بدنه خودرو گردد لذا برای خنثی کردن الکتریسیته و پاک کردن ذرات از دستمال نم دار استفاده کنید.

برخی از این کش ها جهت خاصی برای نصب دارند(طرح روکش به شکلی است که باید در جهت خاص چسبانده شود) دستورالعمل نصب این روکش ها را مطالعه کنید و مطمئن شویم که در جهت درست چسبیده می شود.

دقت کنید که رنگ انتخاب شده با طراحی ماشین و داخل کابین آن سازگار باشد.

هنگام نصب کاملا دقت کنید لایه ها روی هم نیافتند و یا درز ایجاد نکنند حتی الامکان محل برش را روی لبه و انحنای بدنه قرار دهید.

در صورتی که زیر روکش هوا رفت نگران نباشید با فشار دادن آن در جهت خاص می توانید هوا را خارج کنید.

قیمت کاور بدنه  خودرو

به دلیل اینکه این کاورها وارداتی می باشند،  قیمت ثابتی ندارند  برای بهتر متوجه شدن قیمت و هزینه آن، از یک نسبت محاسبه هزینه استفاده می کنیم.(این نسبت از مقایسه چندین نمونه انجام شده به دست آمده و صرفاً برای درک بهتر از قیمت می باشد)

در صورتی که هزینه رنگ خودرو را دو میلیون تومان در نظر بگیریم

هزینه ی نصب روکش بدنه ۶۰۰ هزار تومان

هزینه یک رول کاور پلاستیکی با وسایل جانبی مورد نیاز ۴۰۰ هزار تومان

هزینه نصب کاغذ تقریبا نصف هزینه رنگ مجدد می باشد.

نمونه پروژه های آماده

دریافت آنی
پشتیبانی 24 ساعته
درگاه پرداخت آنلاین
امکان دریافت مجدد
دارای نماد اعتماد